bezlepkove recepty_eko_bio_natura

10 nevšedných bezlepkových receptov, ktoré Vás nebudú nudiť

Dodržujete bezlepkovú diétu a máte pocit, že dookola konzumujete stále to isté? My sme na tom boli podobne a tak sme pre Vás pripravili 10 netradičných bezlepkových receptov, ktoré Vás nudiť určite nebudú.

Ľudia s celiakiou by mali konzumovať jedlá bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály, pretože stravovacie obmedzenia a poškodené trávenie spojené s lepkom môžu zvýšiť riziko nedostatku potrebných výživných látok.

1) Popcorn s ovocím, čokoládou a arašidmi

Tento recept je pre všetkých bezlepkáčov, ktorých už možno nudí dookola jesť tie isté raňajky. Na Slovensku máme radi popcorn skôr v rámci chrumkania k TV a pod. Prečo si ho ale nedoplniť ovocím a pár ďalšími surovinami a máme super raňajky bez lepku, ktoré vy a Vaše deti určite neodmietnete.

Popcorn je bezlepkový zdroj vlákniny, ktorý Vás určite nasýti a povzbudí do nového dňa. Hotový popcorn si jednoducho pripravte na raňajky podľa svojej chuti. Napríklad si k nemu môžete pridať sušené, alebo čersté ovocie bohaté na vlákninu a vitamíny, napríklad sušené brusnice, banány, čerešne, jablko.

Pridajte si k tomu orechy ako dobrý zdroj zdravých tukov a bielkovín. Na vrch môžete poliať čokoládou, alebo posypať drvenými kakaovými bôbmi a bezlepková mňamka je hotová.

Vaše deti si ju určite zamilujú.

2) Bezlepkové zrýchlené pseudopalacinky

Na toto jedlo budete potrebovať hlavnú surovinu a tou je bezlepkový Lavaš.

Lavaš jednoducho zohrejeme v rúre, alebo na panvici. Na jednu stranu natrieme tenkú vrstvu mandľového alebo arašidového masla.

Kto má rád sladké, kľudne môže použiť aj Slowtellu prípadne Pure Nuts a pod. Navrch dajte čerstvé ovocie podľa chuti nakrájané na drobné kocky a pevne zrolujte.

Dozdobte ovocím, šľahačkou, strúhanými orieškami, prípadne drvenými kakaovými bôbmi,  ktoré Vám poskytnú zdravé tuky a bezlepkové pseudopalacinky sú hotové.

Pure Nuts Chrumkavý karamel + arašidy 330 g
Lahodný chrumkavý arašidový krém plný zdravých tukov, sacharidov, bielkovín.

3) Bezlepkový výživný ovocný pohár

Na prípravu tohto pokrmu určite zapojte aj deti.  Recept je veľmi rýchly a jednoduchý, plný vitamínov, vlákniny a minerálov.

Striedajte vrstvy obyčajného gréckeho jogurtu s bobuľovitým alebo iným nakrájaným ovocím s bezlepkovou granolou,  orechmi, alebo semiačkami podľa vlastnej chuti.

Už pol šálky (112 gramov) obyčajného gréckeho jogurtu poskytuje 10% odporúčaného denného príjmu pre vápnik, teda minerál, ktorého nedostatkom trpí viacero ľudí s celiakiou.

Grécky jogurt obsahuje živé a aktívne bakteriálne kultúry, ktoré pomáhajú lepšie spracovať  laktózu. Preto môžete konzumovať tento typ jogurtov, aj keď máte miernu intoleranciu laktózy a horšie trávite mlieko a iné mliečne produkty.

4) Bezlepková mini pizza bez cesta

Bezlepkové cesto na pizzu už môžete nájsť už bežne v obchodoch. Jednoducho si však môžete urobiť vlastné cesto a domácu pizzu zo zeleniny.

Cuketu nakrájame na hrubé, okrúhle plátky a každú stranu potrieme olivovým olejom. Plátky vložíme na plech vystlaný papierom a pečieme v rúre z každej strany asi 8-10 minút na 180-200 stupňov, alebo odsledujeme, kým nezačnú hnednúť.

Ďalej na každý plátok natrieme bezlepkovú omáčku na cestoviny a navrch nastrúhame mozzarellu alebo parmezán. Grilujeme pár minút pokiaľ sa syr nerozpustí a bezlepková mini pizza je hotová.

5) Bezlepková stonožka s mozzarelou

Pripravte si Carpaccio – taliansku kombináciu paradajok, mozzarelly a bazalky trochu inak.

Tento porkm jednoducho pripravíte tak, že navlečiete na drevené špajdle cherry paradajky, čerstvé listy bazalky a kocky  (guličky) mozzarelly. Stonožku môžete podávať pokvapkanú olivovým olejom a trochou bio balsamikového octu.

Deti budú prípravou tohto pokrmu nadšené a určite im bude veľmi chutiť ! 😊

6) Plnený šalát s tuniakom

Tento pokrm Vás určite zasýti, pretože je plný živín a s vysokým obsahom bielkovín. Príprava je veľmi rýchla takže ho určite oceníte aj v hektickom dni. Jednoducho zmiešajte tuniaka s bezlepkovým humusom pripadne majonézou a následne ho natrite na listy rímskeho šalátu prípadne mangoldu. Môžete podávať voľne alebo aj zrolované a dozdobiť ostatnou zeleninou.

*Pri výbere tuniaka dbajte na to, aby bola konzerva označená symbolom o udržateľnom spôsobe lovu rýb. Vyhýbajte sa konzervovaným tuniakom s prísadami obsahujúcimi lepok, ako je napríklad vývar z pšeničnej bielkoviny.

7) Plnené papriky za 5 minút

Na prípravu budeme potrebovať: menšie papriky, vajcia, grécky jogurt,  zelenú cibuľku, soľ, korenie.

Pri výbere papriky sa sústreďte na tie menšie kúsky. Po umytí, papriku jednoducho rozkrojte na polovicu a očistite vnútro od jadierok. Uvarené vajíčko na tvrdo môžete popučiť vidličkou a zmiešať s gréckym jogurtom. Následne pridajte na drobno pokrájanú letnú cibuľku.  Dochuťte soľou a korením.

Podľa viacerých štúdií sú vajcia sú dobrým zdrojom vitamínu B12, ktorého nedostatok má až 41% ľudí s novodiagnostikovanou celiakiou. Tento vitamín je nevyhnutný pre produkciu energie, nervové funkcie a syntézu DNA.

8) Mrazené raw tyčinky nielen pre deti

Suroviny na cca 15 tyčiniek: ½ hrnčeka mandlí, ½ šálky kešu, ½ hrnčeka javorového sirupu, ½ hrnčeka mandľového masla, trochu pravej vanilky (môže byť aj vanilkový extrakt), 2 štipky škorice, 1/1,5 hrnčeka pufovanej ryže

Postup prípravy:

  1. V kuchynskom robote rozmixujeme na prach kešu a mandle
  2. V menšom hrnci si na miernom ohni roztopíme javorový sirup a mandľové maslo. Pridáme vanilku a škoricu a premiešame, aby sa všetko spojilo.
  3. Vo väčšej miske, obe zmesi dokopy zmiešame (bod 1+2) a pridáme pufovanú ryžu. Premiešame, aby sa všetky suroviny spojili.
  4. Štvorcovú formu vymastíme kokosovým olejom, aby sa nám tyčinky neprilepili a následne tyčinkovú zmes vylejte do formy. Zmes rovnomerne stlačíme do formy namazanými rukami alebo za pomoci kúsku namasteného papiera na pečenie.
  5. Pripravenú formu dáme na pol hodinu do mrazničky, kvoli lepšiemu krájaniu tyčiniek.
  6. Po vychladení, hmotu nakrájame na jednotlivé obdĺžnikové tyčinky a zabalíme osobitne do papiera na pečenie. Všetky tyčinky uložíme do vrecka na mrazenie a uložíme do mrazničky.
  7. Kedykoľvek, keď vy alebo vaše deti dostanete chuť na zdravú dobrotu, jednoducho stačí vybrať kúsok tejto maškrty z mrazničky 🙂

Zamrazené tyčinky sú oveľa lepšie, ale môžete ich papať aj rozmrazené – budú sa vám len o niečo viac drobiť, ale stále budú držať pokope a nestratia na svojej lahodnej chuti.

9) Najlepšia karfiolová pizza bez múky

Suroviny, ktoré budete potrebovať na pizza základ:

  • 1 menší karfiol
  • 2 vajcia
  • 100-150g tvrdého syra
  • 20g parmezánu
  • korenie /sušené bylinky ako oregano, bazalka alebo talianska zmes/

Suroviny na pizzu: podľa chuti 😊

Na aký spôsob si pizzu pripravíte už nechám na Vás, ja zvyknem dávať napríklad mozzarelu, kečup, šunku, rukolu.

Postup:

  1. Karfiol si nakrájame na menšie kvietky a rozmixujeme v mixéri na ryžovú konzistenciu.
  2. Do zmesi pridáme vajcia, syr, parmezán a koreniny.
  3. Zmes poriadne premiešame a vytvarujeme z nej pizze o priemere cca. 25-30 cm.
  4. Takto pripravené pizza korpusy pečieme na 10 minút pri 180 stupňoch do zlata na papieri na pečenie.
  5. Následne predpečené pizza korpusy vyberieme z rúry, potrieme kečupom do ktorého si môžete pridať trochu oregana, bazalky a cesnaku. Na jednotlivé pizze si pridáme suroviny podľa chuti. Kľudne môže byť aj každá iná pre každého člena rodiny na objednávku.😊  

Balkánska pizza: paradajková omáčka, paprika, paradajka, olivy, červená cibuľa, feta syr, petržlenová vňať, bylinky

Kuracia pizza: paradajková omáčka, nakrájané grilované kuracie prsia, olivy, červená cibuľa a syr, bylinky

Syrová pizza: paradajková omáčka, 4 druhy syra (gorgonzola, mozarella, eidam, parmezán), bylinky

10) Batáty s quinoa

Nakrájané batáty, ktoré dochutíme mletou paprikou, soľou, pokvapkáme BIO panenským olivovým olejom, následne pečieme v rúre 40 minút na 180 stupňov.

Medzitým si na panvici opražíme pol šálky quinoa, ktorú zalajeme šálkou vody, zakryjeme a dusíme cca. 20 minút.

Nakrájame si cherry paradajky, papriku, čerstvý koriander, ktoré na záver pokvapkáme šťavou z limetky.

Všetko spolu zmiešame a podávame 😊

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3820055
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30650530/

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *