eko-bio-natura zero waste

ZERO WASTE a 10 alternatív v každodennom živote

Zero Waste, alebo slovensky Život bez odpadu je označenie pre životný štýl, ktorý podporuje opätovné využívanie všetkých zdrojov bez tvorby odpadov, ich skládkovania, alebo ich spaľovania. 

Čo je ZERO WASTE?

Zero Waste, alebo slovensky Život bez odpadu je označenie pre životný štýl, ktorý podporuje opätovné využívanie všetkých zdrojov bez tvorby odpadov, ich skládkovania, alebo ich spaľovania. Podľa tejto filozofie by mali byť všetky zdroje opätovne využívané, ako sa to deje aj v prírode.

Zero Waste (nulový odpad) je etický, ekonomický, efektívny a vizionársky cieľ, ktorý má viesť ľudí k zmene ich životného štýlu a postupov tak, aby napodobňovali udržateľné prírodné cykly, kde sú všetky vyradené materiály navrhnuté tak, aby mohli byť znovu použité.

Zero Waste znamená navrhovanie a používanie výrobkov a procesov takým spôsobom, aby sa systematicky znižoval objem a toxicita odpadu a materiálov, šetrili a obnovovali sa všetky zdroje a nedochádzalo k ich spaľovaniu či zakopávaniu.

Zero Waste sa týka postupov nakladania s odpadmi a spôsobov plánovania, ktoré kladú dôraz na prevenciu vzniku odpadov, na rozdiel od spôsobu zachádzania s odpadmi spôsobom „na konci potrubia“ (teda riešením následkov a nie príčin). Nulový odpad v sebe zahrňuje viac než odstraňovanie odpadu prostredníctvom recyklácie a opätovného využitia. Zameriava sa tiež na reštrukturalizáciu výrobných a distribučných systémov s cieľom znížiť plytvanie. Filozofia nulového odpadu je skôr cestou či ideálom, než konečným cieľom. Zero Waste poskytuje základné zásady pre neustále úsilie pri odstraňovaní odpadov.

Zástancovia životu bez odpadkov predpokladajú, že bude potrebné presadiť vládne opatrenia, na ovplyvnenie priemyselnej voľby v oblasti dizajnu výrobkov a obalov, výrobných procesov a výberu materiálu. Podľa nich sa tým tiež zredukuje znečištenie a dôjde aj k zníženiu nákladov v dôsledku zníženej potreby nových surovín.

Realizácia a dodržiavanie pravidiel Zero Waste odstráni všetky úniky škodlivín do pôdy, vody alebo vzduchu, ktoré by ohrozovali zdravie planéty, ľudí, zvierat alebo rastlín.

5 zásad života bez odpadu

  • Zamietni (Refuse) – čo nepotrebuješ
  • Zredukuj (Reduce) – čo skutočne potrebuješ a nemôžeš zamietnuť
  • Znovu použi (Reuse) – a oprav, čo nemôžeš zamietnuť alebo zredukovať
  • Zrecykluj (Recycle) – čo nemôžeš zamietnuť, zredukovať, alebo znovu použiť
  • Zvyšok skompostuj (Rot)

10 alternatív ZERO WASTE v každodennom živote

10 alternatív, ktoré sa odporúčajú na začiatok zmeny životného štýlu k nulovému odpadu:

    1. Plastové fľaše – Namiesto kupovania plastových fliaš s vodou si so sebou nosiť vodu z vodovodu vo vlastnej sklenenej alebo nerezovej fľaši.
    2. Igelitové tašky – Na nákupy si nosiť vlastnú plátenú nákupnú tašku namiesto kupovania jednorázových igelitových tašiek.
    3. Mikroténové sáčky – V obchode nebaliť zeleninu, ovocie, či pečivo a ďalšie produkty do samostatného mikroténového sáčku, ale nosiť si so sebou vlastné plátené vrecká alebo sieťky, najlepšie ušité z nevyužívaných záclon či plachiet z domácnosti.
    4. Potravinové obaly – Zvažovať pri nákupe obaly výrobkov a uprednostniť minimálny alebo žiadny obal, sklenený či papierový obal pred plastovým a plastový recyklovateľný obal pred obalom z kombinovaných materiálov. Vyhýbať sa nákupu v supermarketoch, kde sú produkty často zabalené v samostatnom plastovom obale a uprednostniť bezobalový obchod do vlastných nádob.
    5. Káva so sebou – Namiesto jednorázového plastového pohára na kávu si do kaviarne priniesť vlastný uzatvárateľný termohrnček.
    6. Drogéria – Jednoduchým krokom na zredukovanie odpadu z čistiacich prostriedkov je nakupovanie čapovanej drogérie. V ponuke sú gély na pranie a aviváže rôznych vôní, prostriedky na umývanie riadu, kúpeľne, WC, podlahy, okien aj gél do umývačky riadu. Väčšina obchodov s čapovanou drogériou tiež ponúka ekologicky šetrné a jednoducho odbúrateľné výrobky, ktoré neznečisťujú vodné zdroje. Ďalšou možnosťou je vyrobiť si rôzne čistiace prípravky doma.
    7. Kozmetika – Uprednostniť kvalitnú, ručne robenú kozmetiku, ktorá je často bez obalu, alebo v papierovom kompostovateľnom obale, alebo si vyrobiť vlastnú kozmetiku.
    8. Papierové vreckovky a kuchynské papierové utierky – Používať prateľné látkové verzie týchto výrobkov. Namiesto papierových utierok sa tiež môžu použiť handričky nastrihané zo starého oblečenia.
    9. Nevyžiadaná pošta – Aby sa predišlo vyhadzovaniu nevyžiadaných letákov v schránke, stačí na schránku nalepiť oznam, že si takýto reklamný materiál neprajeme. V dnešnom digitálnom svete sa všetky tieto informácie dajú nájsť online. Ďalší krok jej odhlásiť všetky katalógy a časopisy, ktoré majú online verziu alebo ich už nepotrebujeme.
    10. Oblečenie – Vyhnúť sa tzv. rýchlej móde. Vyberať oblečenie zodpovedne a uprednostniť kvalitné oblečenie s nadčasovým dizajnom. Je tiež vhodné všímať si spôsob výroby, značky ako Fair trade a výrobky z bio bavlny. Uprednostniť nákup secondhand oblečenia v obchodoch, online bazároch, alebo prostredníctvom mobilných aplikácií.

EKO-BIO-NATURA odporúča

TERMO POHÁR 400ml

DOMÁCNOSŤ BEZ ODPADU – KNIHA

Môj obal Voskovaný obrúsok
bavlna modrotlač 30x30cm

  • https://sk.wikipedia.org/wiki/Zero_Waste

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *