Chceli by ste začať kompostovať a neviete ako? Bývate v byte alebo dome a asi ako väčšina z nás máte veľa biologického odpadu?
Nemusíte sa obávať kompostovať sa dá veľmi jednoducho nielen na záhradke, ale aj v byte. Veríme, že tento krátky článok vás inšpiruje a rozhodnete sa do toho pustiť spolu s nami. Viacerí sme si zvykli stravovať sa doma a tým sa nám zvýšila aj produkcia kuchynského odpadu.
Z roka na rok produkcia komunálneho odpadu stúpa. Priemerný Slovák vyprodukuje až 427 kg komunálneho odpadu ročne. Z toho tvorí približne 33 percent biologický odpad.
Takže prečo kompostovať? Hlavný dôvod už poznáte, tak sa do toho pustite spolu s nami! Pomôžete prírode a tým aj sebe.
Záhradné kompostovanie v rodinných domoch sa zdá byť možno menej náročnejšie, ako kompostovanie v bytoch. Dnes tomu už tak nie je a aj keď bývate v byte, alebo dome jednoducho môžete kompostovať aj doma. Ideálnou voľbou je vermikompostovanie.
Čo je to vermikompostovanie?
Vermikompostovanie je spôsob rozkladu biologicky rozložiteľného odpadu za pomoci tráviaceho traktu dážďoviek pri ktorom vzniká tzv. vermikompost.
Tento druh kompostovania je oveľa rýchlejší v porovnaní s inými. Vzniká veľmi kvalitný kompost a má oveľa lepšie vlastnosti. Obsahuje velké množstvo enzýmov a látok prospešných na rast a ochranu rastlín pred chorobami a škodcami.
Najčastejšie sa na vermikompostovanie využívajú kalifornské dážďovky. Sú veľmi rýchle a dokážu denne spracovať približne toľko odpadu koľko sami vážia. Na začiatok Vám úplne postačí 100 – 200 g dážďoviek, ale samozrejme záleží na množstve odpadu, ktorý produkujete. Päť a viac členná rodina bude potrebovať o niečo väčšie množstvo nových nájomníkov ako pár.
Čo je vermikompostér a ako funguje?
Vermikompostér je niekoľko poschodová nádoba, ktorá slúži na kompostovanie kuchynského biologického odpadu. Dôležitou súčasťou vermikompostéru sú aj živí obyvatelia a to kalifornské dážďovky, ktoré skoro všetku robotu spravia za vás.
Vermikompostér sa skladá z viacerých častí a to z nádoby, do ktorej steká dážďovkový čaj. Je plný živín a pre rastlinky je veľmi hodnotný. Vy si ale radšej pripravte nejaký bylinkový 🙂
Dážďovkový čaj poslúži na hnojenie rastliniek. Izbové kvety budú krajšie a odolnejšie a pri pestovaní plodín budete mať krajšiu a väčšiu úrodu.
Domček pre dážďovky alebo tiež vermikompostér sa ďalej skladá z niekoľkých ďalších poschodí s otvormi, aby mohli dážďovky medzi nimi preliezať. Práve v nich vzniká kompost. Na povrchu sa nachádza veko s otvormi kvôli prúdeniu vzduchu. Vermikompostér umiestňujeme ideálne v byte, jeho obyvateľom vyhovuje izbová teplota. Doma tak zrazu budete mať aj nové domáce zvieratká, o ktoré sa treba starať, len našťastie iba minimálne 🙂
Veľa ľudí si myslí, že kompostovanie v byte zapácha, ale nemusíte sa obávať. Pokiaľ budete dávať do kompostéru to, čo tam patrí nič Vás neprekvapí.
Svoj vermikompostér si môžete jednoducho zakúpiť a v byte sa z neho stane aj veľmi moderný a štýlový doplnok.
DIY
Vermikompostér je inak veľmi jednoduché zariadenie a s trochou zručnosti si ho viete určíte podľa DIY návodov vyrobiť doma aj sami.
Čo patrí do vermikompostéru?
✔️ zvyšky a šupky ovocia a zeleniny
✔️ papier
✔️ kávový grunt
✔️ čajové sáčky
✔️ podrvené škrupiny z vajíčok
Čo nepatrí do vermikompostéru?
❌ mliečne a mäsové zvyšky potravín
❌ cibuľa
❌ cesnak
❌ citrusy (iba v malom množstve)
❌ zvyšky mastných jedál
Ako dlho trvá kompostovanie?
Dĺžka kompostovania je veľmi individuálna. Záleží na druhu a veľkosti odpadu, ktorý do kompostéru vkladáte, množstve dážďoviek a v akom prostredí žijú. Je dôležité napríklad kompost občas opatrne prevzdušniť. Kvalitný vermikompost môžete očakávať približne do 2- 3 mesiacov.
Kalifornské dážďovky
V ďalšom článku sa dozviete všetko o kalifornských dážďovkách a ďalšie užitočné informácie o kompostovaní a odpovieme vám na nasledovné otázky:
- kde sa dajú zohnať kalifornské dážďovky?
- aká je najvhodnejšie podstielky pre dážďovky?
- ako často kŕmiť dážďovky?
- ako oddeliť dážďovky od kompostu?