Od začiatku pandémie Covid-19 bol zaznamenaný zvýšený nárast pacientov, ktorí trpia nespavosťou. Lekári zároveň predpisujú lieky na nespavosť čoraz častejšie, ako tomu bolo v minulosti. Nespavosť po Covide je čoraz častejší problém u ľudí, ktorí prekonali toto ochorenie.
Vo svete vznikol aj výraz na pomenovanie nespavosti po Covide zvaný Coronasomnia.
V tomto článku sa dozviete:
Coronasomnia - ako vznikla?
Hlavným dôsledkom nespavosti je pravdepodobne vplyv chronického stresu. Za posledné obdobie sme boli vystavovaní zvýšenému stresu neustále – nestretávali sme sa s priateľmi a rodinou, mali sme obavy zo straty s príjmu a zamestnania a tiež obavy z ochorenia.
Zároveň sa viacerým z nás zmenil životný štýl a zrazu ostali doma na Home office, boli doma s deťmi a prácu často dobiehali v noci, 24 hodín denne boli doma s partnerom, oveľa viac času sme trávili v interiéri. Naše bežné postupy a návyky na ktoré sme boli dlhé roky zvyknutí, boli narušené a to mohlo mať vplyv na stres a následne spôsobiť nespavosť.
Pri psychologickom strese sa v nervovom systéme človeka aktivuje uvoľňovanie stresových hormónov z nadobličiek ako je kortizol a adrenalin, ktoré majú za úlohu upraviť procesy v tele tak, aby ho zaktivizovali. To má za následok zvýšenie svalového napätia, spomalenie tráviaceho traktu, zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie, zvýšenie hladiny energie v tele a mnoho iných príznakov, ktoré sa pri strese vyskytujú.
Z krátkodobého pôsobenia stresu na telo, je jeho vplyv vítaný a prospešný. Existuje však veľa štúdií, ktoré potvrdzujú že chronický stres môže spôsobovať mnohé zdravotné problémy a jedným z nich je aj nespavosť (insomnia).
Nedostatok spánku má podľa štúdie za následok, že na druhý deň ste vyčerpaní, neviete sa sústrediť a zapamätať si veci, ťažšie zvládate určité situácie, čo má za následok k tvorbe´ďalšieho stresu. Je to akoby začarovaný kruh na ktorí si niektorí už zvykli. Je ale potrebné problém nespavosti riešiť, keď nie svojpomocne, tak sa určite poraďte s odborníkom, alebo Vaším lekárom a nenechávajte to len tak.
EKO-BIO-NATURA odporúča
De-press je prípravok obsahujúci silnú dávku valeriány lekárskej, vitamínov B6 a horčíkom v kombinácii s extraktmi z medovky lekárskej a ľubovníka bodkovaného a obsahu L-tryptofánu.
Čo je to nespavosť (insomnia)?
Nespavosť, odborne nazývaná aj insomnia, je porucha nočného spánku. Ide o stav kedy má človek plytký spánok a často sa budí. Príčiny nespavosti môžu byť rôzne, či už to je zmena prostredia, stres alebo rôzne ochorenia. Väčšina predpisovaných dostupných liekov na nespavosť má zvyčajne rôzne nežiaduce účinky. Niektoré alternatívne bylinné prípravky by preto mohli byť alternatívnou voľbou pri liečbe nespavosti po Covide aj bez nežiaducich účinkov.
Ako môžete zlepšiť svoj spánok?
- Jedzte a pite s prihliadnutím na Váš spánok
Navečer skôr siahnite po nejakom ľahšom jedle a určite nejedzte a nepite tesne pred spaním.
- Vynechajte alkohol
Viacerí z nás si myslia, že alkohol pomáha relaxovať a možno aj pri zaspávaní. Je to ale omyl. Alkohol môže nepriaznivo pôsobiť na fázy spánku, telo dehydratuje a zároveň je možné zvýšene prebúdzanie sa počas noci aj kvôli návšteve toalety.
- Vyhnite sa kofeínu a nikotínu
Podľa štúdie, po 14:00 by ľudia trpiaci nespavosťou už nemali piť kávu. Nikotín všeobecne, ale hlavne pred spaním môže byť stimulantom spôsobujúcim nespavosť.
- Zmeňte nejaké zo svojich aktuálnych návykov a sledujte či Vám to pomôže pri zaspávaní
- Odsledujte si potrebu spánku
Každému vyhovuje iný počet hodín, ktorý potrebuje na spánok. Vyskúšajte si lahnúť do postele skôr, alebo neskôr ako ste bežne zvyknutí a odsledujte či Vám to pomôže.
- Určite si hranice používania elektronických zariadení
Napríklad tým, že pár hodín pred spaním si vypnete všetky elektronické zariadenia, ktoré môžu narúšať Vašu pozornosť.
- Doprajte si relax pred spánkom
Skúste napríklad príjemnú relaxačnú hudbu, čítať dobrú knihu, relaxačný kúpeľ, masáž od partnera…
- Doprajte si svoju hodinku
Hodinu pred spaním si spravte čas pre seba a obmedze rozhovory s rodinou hovory na minimum.
- Pripravte si denný harmonogram
Kvôli lepšiemu rozvrhnutiu dňa, je lepšie si pripraviť harmonogram činností, ktoré budete vykonávať. Pomôcť Vám môže aj aplikácia v mobile alebo pripomienky. Tým docielite lepší prehľad a činnosti, ktoré potrebujete vybaviť Vás budu menej stresovať. Zároveň si viete lepšie naplánovať oddych aj spánok.
- Použite pomôcky na spanie ako napr. masku na oči, alebo zátky do uší
Viacerí z nás sú citliví na vonkajšie faktory, ako je svetlo a zvuk. Stačí spať pri otvorenom okne a prejazd auta Vám môže prerušiť Váš spánok. Prípadne Vás môže omylom zobudiť niektorý člen Vašej rodiny pri nočnej návšteve toalety. Skúste preto obmedziť tieto vonkajšie vplyvy, ktoré by mohli zasahovať do nerušeného spánku.
- Vytvorte si spánkový rituál
Môžete si vymyslieť nejakú rutinu alebo rituál, ktorý spojíte s príjemným zaspávaním. Pre niekoho to môže byť, že si dá niečo pod vankúš, alebo si vezme svoje obľúbené pyžamo alebo ponožky, prečíta úryvok z obľúbenej knihy, pôjde spať v presnú hodinu. Každý si určite niečo nájde, takže výber ponecháme na Vás.
- Vyskúšajte uvoľňujúcu meditáciu
Zatvorte oči, postupne uvoľníte svaly celého tela, sústreďte sa na Vaše dýchanie, skúste pri tom na nič nemyslieť.
- Nenúťte sa na silu zaspať
Nie je nič horšie, ako sa pokúšať zaspať, keď sa Vám vôbec nechce. Preto vstaňte z postele, choďte napríklad do inej izby, prečítajte si knihu, alebo robte nejakú inú činnosť, až kým sa nebudete cítiť ospalý.
EKO-BIO-NATURA odporúča
Ak Vám tieto prostriedky na zlepšenie spánku nepomôžu, môžete vyskúšať niektorý z prírodných doplnkov proti nespavosti.
Prípadne kombinujte zmenu životného štýlu a prírodné doplnky proti nespavosti, o ktorých sa dočítate v nasledujúcom článku.